Minister Finansów rozwiewa wątpliwości wokół 50% kosztów od aut dla celów mieszanych

Wydatki związane z używaniem samochodu osobowego, spełniającego warunki określone w ustawach o PIT lub CIT, stanowią koszty uzyskania przychodu wraz z podatkiem VAT w tej części, w jakiej podatnikowi nie przysługiwało jego odliczenie.

Tak wyjaśnił minister finansów odpowiadając na interpelację poselską nr 26203, w której zapytano, czy nieodliczony podatek VAT w wysokości 50 proc. przy systemie mieszanym, w którym dla celów rozliczenia VAT uznaje się, że samochód "wykorzystywany jest w 50 proc. w biznesie", jest kosztem uzyskania przychodu.

Minister przypomniał, że na gruncie ustaw o podatkach dochodowych obowiązuje generalna zasada, w myśl której kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów niestanowiących kosztów podatkowych. Warunku tego nie spełniają wydatki związane z używaniem samochodu osobowego do celów prywatnych.

Zasada ta w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych obowiązuje również podatników, którzy odliczą 50% VAT naliczonego od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, zgodnie z art. 86a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, jak i tych, którzy odliczą podatek VAT w pełnej wysokości.

Zdaniem MF wejście 1 kwietnia br. w życie nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług nie oznacza, że w zakresie podatków dochodowych podatnicy ci zobligowani są do automatycznego pomniejszenia kosztów używania samochodu osobowego o 50% nie odliczonego podatku.

Zatem, jeżeli wydatek związany z używaniem samochodu osobowego spełnia warunki określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i odpowiednio art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowi on koszt uzyskania przychodu wraz z podatkiem od towarów i usług w tej części, w jakiej podatnikowi nie przysługiwało odliczenie.Aktualności

Certyfikat rezydencji jest zaświadczeniem o miejscu siedziby podatnika dla celów podatkowych.
Uprawnia on do zastosowania zwolnienia albo niższej stawki podatku. Przepisy prawa podatkowego nie określają formy, w jakiej taki certyfikat powinien być wydany. Mówią jedynie, aby był wydany przez właściwy organ administracji podatkowej państwa miejsca siedziby kontrahenta.

Więcej informacji

Czy urlop bezpłatny jest traktowany jak utrata dochodu w odniesieniu do świadczenia 500+?
Urlop bezpłatny może być traktowany na równi z utratą dochodów dla celów ustalenia prawa do świadczeń 500+.

Więcej informacji

 
Podstrony:  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23 
 

 
46-100 Namysłów, ul. Oleśnicka 13a
tel. (+48) 77 550 69 33
tel. kom. (+48) 602 481 908
e-mail: biuro@opoltax.plWitryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.
 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA